Telewizja włoska

Według oficjalnych badań, aż 98 % Włochów regularnie ogląda telewizję. Mają w czym wybierać, bo we Włoszech działa rekordowo dużo - aż 640 stacji telewizyjnych! Tyle samo ile w całych Stanach Zjednoczonych z tym, że tamtejsze mają znacznie wyższe budżety… Wystarczy porównać: na całym świecie jest około 2.500 „kanałów” naziemnych, z czego tylko same Włochy ze swoją liczbą, pochłaniają prawie 1/4 światowego medialnego tortu! Włoska telewizja może się poszczycić też innym rekordem, lub anomalią, jak kto woli… telewizyjna własność jest na Półwyspie Apenińskim bardzo skoncentrowana. Trzy prywatne, największe i najpopularniejsze stacje telewizyjne należące do grupy Mediaset skupione są w rękach jednego przedsiębiorcy – Silvio Berlusconiego. Zagarniają one ponad połowę telewidzów wszystkich stacji i ponad dwie trzecie inwestycji reklamowych. Druga połowa telewidzów, związane z nimi wskaźniki oglądalności i pula pieniędzy pozostała ze spotów reklamowych skupiona jest w grupie Rai (Radiotelevisione italiana) wokół głównych trzech kanałów nadawcy publicznego, kontrolowanych przez partie polityczne. W rezultacie, mimo olbrzymiej liczby istniejących kanałów, zaledwie sześć: 3 Mediaset i 3 Rai liczą się na włoskim rynku telewizyjnym. Przyjrzyjmy się więc dokładnie temu, co oferują poszczególne stacje. Każdy z kanałów ma dość precyzyjnie określoną ofertę programową. I tak Rai 1 kojarzone jest głównie z rozrywką, show na żywo, talk-show, filmem, festiwalami i ogólnowłoskimi wydarzeniami np. Miss Italia, którymi Włosi żyją i śledzą w milionach. Trzeba zaznaczyć, że Włosi mają bardzo rozbudowaną i kwitnącą własną produkcję filmów i seriali telewizyjnych. Właśnie rodzime serie cieszą się tu największą popularnością i pojawiają się na antenach telewizji RAI seriami, najczęściej przeplatając się sezonem nadawania. Rai 2 to głównie sport, a szczególnie piłka nożna i Formuła 1. Nie ma we Włoszech domu, gdzie przy otwartych oknach nie byłoby słychać niedzielnym popołudniem ryku samochodowych silników z transmisji właśnie w tej stacji. Znajdą tu swoje pozycje również miłośnicy seriali poza włoskiej, głównie amerykańskiej produkcji. Kanał Rai 3 oferuje dość mieszaną tematykę – od sportowej po publicystykę. Raczej nie ma tu rozbudowanych i drogich produkcji, ale głównie transmisje z wszelkiego typu zawodów sportowych, poza piłką nożną, studyjne programy publicystyczne, dokumenty i programy edukacyjne.

Trzeba przyznać, że na tle różnego poziomu programów telewizyjnych, nie można włoskiej telewizji odmówić jednego – sztandarowych, mocnych, genialnych postaci – dziennikarzy, prowadzących, o których biją się stacje, bo są gwarancją dobrego smaku i wysokiego poziomu widowiska, zapewniając tym samym stacji popularność i wysokie wskaźniki oglądalności. Trudno nie dostrzec talentu m.in. Fabrizio Frizzi, Carlo Conti, czy Mary Venier, którzy swoje kariery zawdzięczają Rai. „Solili ignoti – identità nascoste” prowadzone przez F. Frizzi, „L’eredità”, „Migliori anni” Carlo Conti, czy w końcu niedzielne pasmo „Domenica in”, które przez wiele lat współtworzyła Venier to zaledwie część ich telewizyjnej kariery. Włoskie stacje komercyjne skupione wokół grupy Mediaset to zupełnie inna bajka…Italia 1, Retequattro i Canale 5 emitują pozycje o rekordowych oglądalnościach i trudno często dorównać im poziomem. Wiodąca stacja Canale 5 jest obiektywnie dla telewidzów najatrakcyjniejsza, o czym świadczą wyniki oglądalności. Siłą stacji są duże programy na żywo, show, talk – show, teleturnieje, konkursy, itp. generalnie – crème de la crème rozrywki we właściwym tego słowa znaczeniu! Stacja, mimo, że doczekała się też kilku sztandarowych seriali, zwraca uwagę głównie pozycjami z wielkim rozmachem, skierowanych raczej do młodego widza. Dwa pozostałe kanały – Italia 1 i Retequattro serwuje widzom wszelkie pozycje filmowe. Retequattro to przede wszystkim seriale zagraniczne, głównie o tematyce kryminalnej, choć nie tylko. Kanał Italia 1 również w większej części wypełniają filmy i seriale, z lekkim ukierunkowaniem jednak na tematykę fantasy i science fiction. Warto wspomnieć, że wszystkie filmy emitowane we włoskiej telewizji są dubbingowane, a głosu użyczają włoscy aktorzy z najwyższej półki. Zarówno na jednym, jak i drugim kanale znaleźć można też inne ciekawe pozycje, ale filmy i seriale to ich główna domena.

Jednym tchem można wymienić postaci, które robiąc karierę w stacjach Mediaset szybko stanęły w pierwszym szeregu największych włoskich gwiazd telewizji. Warto wymienić chociażby trzy z nich. Sztandarowa postać – Paolo Bonolis zawsze gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie. Jego programy m.in. „Senso della vita”, „Ciao Darwin” skupiały przed telewizorami wielomilionową widownię. Ważną postacią Canale 5 jest Maria de Filippi, która wymyśliła i genialnie prowadzi swoje programy m.in.: „C’è posta per te”, „Amici”, czy „Uomini e donne”. Wraz z mężem – znanym włoskim dziennikarzem i producentem Maurizio Costanzo założyła firmę producencką „Fascino” i produkują własne programy. W 2008 roku Costanzo podarował żonie swoje udziały w firmie, która w ten sposób stała się właścicielem firmy na spółkę z Mediaset. Nie sposób nie wymienić też obok nich genialnego Gerry Scotti, który genialnie znajduje w prowadzeniu programów wszelkiego typu, a szczególnie zasłynął z „Chi vuol essere milionario”, „Passaparola”, „Io canto”, czy „La Corrida”.

Genialny Gerry Scotti

Paolo Bonolis

Paolo Bonolis – jedna z ważniejszych osobowości włoskiej telewizji, pracuje dla grupy Mediaset, gdzie programy przez niego prowadzone biją rekordy oglądalności.

Warto poświęcić chociażby jedno zdanie mitom telewizji i dziennikarstwa włoskiego. Znakomite trio: Mike Bongiorno, Raimondo Vianello i Pippo Baudo – można powiedzieć – stanowią legendę i esencję włoskiej telewizji. Już nieżyjący niestety – Bongiorno i Vianello stworzyli niezapomniany i wciąż naśladowany kanon dziennikarstwa. Wraz z Pippo Baudo są najbardziej znanymi i najważniejszymi postaciami włoskiej telewizji od jej zarania, od 1966 roku. Sylwetki gwiazd telewizyjnych, ciekawostki o programach, ich bohaterach i twórcach, zapowiedzi ciekawych pozycji już wkrótce tylko na portalu OTOWLOCHY.pl!